דברים שצריך לקחת בחשבון בזמן שינוי בתזונה

הקדמה

לפני שבאים לטיפול, אם רוצים לעשות שינוי אמיתי, צריך להבין שכחלק מטיפול תזונתי יש גם רכיבים אחרים שאינם קשורים בתזונה. הרכיב הברור מאליו הינו כושר או רמת פעילות. על מנת לעשות יותר מרק להוריד במשקל, צריך גם לעשות כושר. כושר יכול לשפר את היציבה, לשפר את מצב הרוח, ולעזור להורדה במשקל על ידי שריפה של קלוריות, אבל גם על ידי האצת המטבוליזם והעלה של מסת השריר של הגוף. אצל הרבה אנשים שינוי תזונתי מגיע גם עם "להיכנס לכושר".

החשיבות של שינה

עם זאת, יש דברים נוספים חשובים שכדאי לכלול ביחד עם טיפול תזונתי. אולי החשוב מכולם הינו השינה. שינה טובה עוזרת לבריאות באופן כללי ומחקרים שונים מקשרים בין שינה לבין מחלות גופניות ונפשיות. למשל, באנשים עם הפרעה דו-קוטבית מספיק מספר מועט של לילות ללא שינה על מנת לגרום להתקף של מאניה או דיכאון. אבל מה הקשר לטיפול תזונתי? ישנו קשר ישיר בין השינה לבין רמות של הורמונים בגוף אשר גורמים לתחושות של רעב ושובע. מי שלא ישן מספיק או לא ישן טוב, ירגיש יותר רעב במהלך היום וגם יוכל כמויות גדולות יותר בכל ארוחה.

בנוסף, שינה לא מספקת יכולה לגרום לשלל של תופעות גופניות ופסיכולוגיות אשר יכולות להשפיע בעקיפין על היכולת להצליח בתהליך של טיפול תזונתי. לא מספיק שינה מביאה לעלייה בלחץ אשר משפיע על פעולות מערכת העיכול. שינה משפיעה גם על יכולות הריכוז ועל מצב הרוח, אשר יכולים לחזק את הצורך באוכל "מנחם".

ההשפעה של רמות לחץ על התזונה

לחץ הינו מרכיב חשוב נוסף משל עצמו. בגוף פועלות שתי מערכות עצבים עיקריות – סימפתטית ופרא-סימפתטית. שתיהן חלק ממערכת העצבים האוטונומית – מערכת העצבים בה המוח שולט באופן אוטונומי, לא מודע. מערכת העצבים הסימפתטית מפעילה את מה שאנחנו מכירים כמנגנון ה-Fight or Flight. היא מביאה לעלייה בלחץ הדם, מרחיבה את האישונים, ומרחיבה של דרכי המעבר של הנשימה על מנת שנוכל להתמודד יותר טוב עם איומים. המערכת הפרא-סימפתטית הינה האנטגוניסט של המערכת הסימפתטית. כלומר, היא עוסקת ברגיעה ובתיקון. מערכת העצבים האנטרית, זו שאחראית על העיכול שלנו, נמצאת בקשר הדוק עם שתי מערכות אלו ובזמן שהמערכת הסימפתטית היא המערכת השולטת בגוף, פעילות העיכול מופסקת. את זה ניתן להבין די בקלות באופן אינסטינקטיבי, אין כל כך סיבה לתת עדיפות לעיכול אם אנחנו נמצאים בסכנת חיים מיידית.

לכן, על מנת שנוכל לספוג נוטריינטים מהאוכל ולבצע פעילות עיכול תקינה, עלינו להיות רגועים כאשר אנחנו אוכלים. זאת אומרת, לקחת זמן הפסקה מהיום שעובר עלינו ולהשקיע את מירב תשומת הלב שלנו בצלחת. אך, באופן כללי כמות גבוה של הורמוני לחץ כגון קורטיזול בדם יכולים להפריע לפעולת העיכול ולכן, כדאי להישאר במצב רגוע לאורך כל היום לא רק בזמן הארוחות.  

החשיבות של סדר וגורמים נוספים

הגורם האחרון אליו בחרתי להתייחס בקטע זה הינו סדר. למרות זאת, ישנם גורמים נוספים אשר יכולים להיות קשורים באופן ישיר להצלחה או לכישלון של ייעוץ תזונתי כגון הפרעות נפשיות שיש לטפל בהן, סיטואציית חיים שלילית, דפוסי מחשבה שליליים ועוד. מבחינתי, המטרה לרוב גדולה מהורדה של משקל עודף או שינוי תזונתי גרידא. לפעמים כל מה שצריך זה קצת יותר מידע על תזונה וסידור ארוחות על מנת להשיג את המטרה, אבל לעיתים אחרות יש צורך בהסתכלות רחבה יותר על המצב, על גורמי החיים הפנימיים והחיצוניים שקשורים לבעיות שיש בתזונה.

בחלק הראשון כתבתי על גמישות. עכשיו אמליץ לכם לקחת את הגמישות המחשבתית בנושא התזונה וליישם אותה למקומות אחרים בחיים. כאמור, אולי אתם רק צריכים דחיפה קטנה וכבר תהיו בכיוון הנכון, אבל אם זה לא המצב, אם אתם קופצים כבר שנים מדיאטה לדיאטה ואתם כבר יודעים יותר על מזון מהתזונאי שלכם, כדאי שתתחילו להסתכל על תחומים אחרים בחיים שיכולים להשפיע על הרגלי הכושר והתזונה שלכם.

סליחה, סטינו, סדר הינו הגורם האחרון בו רציתי לדון בקטע זה. סדר הינו גורם מרכזי המשפיע על ההתנהגות האנושית. לדוגמא, מחקרים שונים מראים ששולחן עבודה מסודר מגדיל את הפרודוקטיביות של העבודה. בדומה, סדר יכול להשפיע על התזונה שלכם. למשל, אם הכיור מלא כלים סביר שתהיה יותר נטייה להזמין מוולט מאשר לבשל. אבל, אני לא מדבר רק על סדר פיזי בחיים שלכם, אלא על ארגון של שעות העבודה, המנוחה, הארוחות, הכושר וכד'. אל תמעיטו ביכולת של סדר בחיים להשפיע באופן חיובי על תחומי חיים שונים.

סיכום – תפתחו ראייה הוליסטית

אם כן, המסר המרכזי שאני רוצה להעביר לכם הוא שכדאי לכם לפתח ראייה רחבה בחיים ולבחון את היכולת של תחומי חיים שונים להשפיע אחד על השני. אם אתם בוחרים להתחיל תהליך משמעותי על מנת לשפר את החיים שלכם, תנסו לתפוס את החיים כמכלול ולנסות להבין את ההשפעה של כל תחום על האחר. תשאפו לאיזון אמיתי ולא רק לתיקון קוסמטי. בסופו של דבר, יש לכם הרבה יותר מה להרוויח אם תפתחו את הראש לשיפור תחומים שונים בחיים כאשר אתם באים לייעוץ תזונה.  

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך

רוצים לקבוע שיחת ייעוץ? תשאירו פרטים ואדאג לחזור אליכם